pon.. maj 29th, 2023
wallbox volkswagen fot: Volkswagen

Wallbox jest domową stacją ładowania samochodów elektrycznych i hybryd plug-in (PHEV). Jeśli posiadasz auto o takim napędzie, domowa ładowarka jest niemal obowiązkowa. Sprawdź, jaki wallbox wybrać i ile kosztuje.

Ładowanie samochodu elektrycznego z domowego gniazdka 230 V mija się całkowicie z celem, ponieważ napełnienie energią akumulatorów trwa w zależności od ich pojemności od 12 godzin nawet do kilku dni. W przypadku hybryd plug-in ładowanie do pełna trwa ok. 6-10 godzin. Ładowanie przyspiesza wallbox.

Jaki wallbox kupić?

Kwestia tego, jaki wallbox wybrać sprowadza się do tego ile mamy faz w domowej sieci oraz jaki samochód będziemy ładować. Na początku powinniśmy dopasować wallboksa właśnie do swojego samochodu. Musimy sprawdzić, jaką auto posiada pokładową ładowarkę. Przykładowo hybrydy plug-in z grupy Volkswagena np. Tiguan eHybrid, Passat GTE PHEV, Skoda Superb iV i Octavia iV mają pokładowe ładowarki zdolne przyjąć maksymalnie 3,5 kWh. Zatem jeżeli podłączymy te auta do mocniejszych ładowarek, nie naładujemy ich akumulatorów szybciej.

W przypadku samochodów elektrycznych jest nieco inaczej. Ich ładowarki pokładowe są w stanie przyjmować znacznie więcej mocy np. elektryczny Opel Corsa 100 kW. Pamiętajmy jednak, że taką moc jest w stanie dostarczyć tylko publiczna ładowarka stacjonarna stałoprądowa. Prądem AC (przemiennym) możemy taki samochód elektryczny naładować maksymalnie 7,4 kW. Zatem zakup wallboxa np. 20 kW mija się z celem, bo nie wykorzystamy takiej mocy.

Bardzo ważne jest także zabezpieczenie sieci elektrycznej w domu. Nie chcemy przecież mieć ciągle wyrzucanych korków.

Ile kosztuje wallbox?

Czy zakup wallboxa to duży wydatek? Ceny są dosyć rozbieżne. Najtańszy, jaki znaleźliśmy, kosztuje ok. 2000 zł. Są również ładowarki kosztujące ok. 6000 zł. Wszystko zależy od producenta, mocy i dodatkowych funkcji jak np. łączność z aplikacją mobilną. Wallboxy oferują także producenci samochodów i to w cenach całkiem przystępnych. Volkswagen sprzedaje wallboxy z serii ID. Charger za 2100 zł – moc 11 kW.