pon.. maj 29th, 2023

I kwartał 2022 r. na rynku OC zakończył się kolejnym wyraźnym spadkiem cen w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Średnia składka OC obniżyła się o 12,2% i wyniosła 542 zł. Tak niskiej stawki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego nie odnotowano od 2016 roku. Kiedy ubezpieczyciele podniosą ceny?

To największy kwartalny spadek cen od 2017 roku. W raporcie RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych eksperci porównywarki rankomat podsumowują, jak kształtowały się średnie składki obowiązkowych polis w minionym roku i sprawdzają, w których regionach Polski kierowcy mogli liczyć na najkorzystniejsze oferty ubezpieczycieli.

Jaka była średnia cena OC w I kwartale 2022 roku?

Średnia cena OC w I kwartale 2022 roku była niższa o 75 zł niż w tym samym okresie 2021 roku. W perspektywie miesięcznej widać jednak, że spadki powoli wyhamowują.

– W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku wysokość średniej składki z tytułu OC pojazdu obniżyła się o kolejne 4,1% w stosunku do poprzedniego kwartału. Na rynku utrzymuje się trend spadkowy, pomimo wyraźnych ostrzeżeń KNF i PIU o możliwym zachwianiu rentowności tego segmentu. W ostatnim czasie pojawiły się nieśmiałe próby racjonalizacji polityki cenowej ze strony wybranych graczy, jednakże okazały się one nietrwałe – zapewne z powodu obaw o utratę udziałów rynkowych. Z czasem rosnąca inflacja i coraz wyższa wartość szkód mogą zmusić do podwyżek również największe towarzystwa, bez których działania odwrócenie trendu spadkowego na rynku OC nie będzie mogło nastąpić – mówi Tomasz Masajło, prezes zarządu rankomat.

Najdrożej na Pomorzu i Mazowszu

Najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw: pomorskiego (640 zł), mazowieckiego (599 zł) i dolnośląskiego (586 zł). Na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z województw: podkarpackiego (444 zł), opolskiego (452 zł) i świętokrzyskiego (465 zł). Ceny ubezpieczenia OC były niższe niż przed rokiem we wszystkich województwach. Obniżki w poszczególnych regionach wyniosły od -9,3% (woj. pomorskie) do -15,2% (woj. lubuskie).

W województwach, gdzie średnie ceny OC były najniższe, odchylenie od przeciętnej składki w kraju wynosiło od -18,1% do -14,2%. Kilkunastoprocentowa różnica w składce (+18,1%) dotyczyła również woj. pomorskiego – najdroższego regionu pod względem cen OC. Najmniejsze odchylenie od średniej krajowej dotyczyło natomiast woj. łódzkiego (-0,4%) – wskazują dane porównywarki

Kto płacił najwięcej?

Najdroższym miastem wojewódzkim był Gdańsk. Tutaj za polisę kierowcy płacili średnio 733 zł. Na drugim biegunie znalazł się Rzeszów, gdzie płacono 503 zł. W dalszym ciągu za OC najwięcej płacą najmłodsi kierowcy – 18-latkowie płacili średnio 2056 zł. Największe zniżki otrzymują zaś osoby w wieku 58 – 65 lat (440 zł). Najtańsze w ubezpieczeniu były samochody marki Toyota (488 zł), najdroższe BMW (683 zł). Panny i kawalerowie płacili 771 zł, natomiast osoby żonate i zamężne 481 zł.