pon.. maj 29th, 2023
Toyota-Corolla-GR-Sport-01 fot: Toyota

Na rynku jest coraz więcej samochodów elektrycznych lub różnego rodzaju hybryd – miękkich, plug-in i pełnych. Każda z nich ma swoje oznaczenie. Wyjaśniamy co oznaczają w przypadku samochodów skróty PHEV, BEV, MHEV.

Na rynku motoryzacyjnym elektormobilność stała się już faktem, czy się to komuś podoba czy nie. Założenia są takie, aby całkowicie odejść od silników spalinowych. Nowoczesne napędy oznaczane są przez producentów skrótami, aby ułatwić przegląd modeli, przedstawiamy rozwinięcia tych skrótów.

Co to jest MHEV?

MHEV, czyli Mild Hybrid Electric Vehicle, zwana potocznie miękką hybrydą lub łagodną hybrydą. Jest to najmniej skomplikowany rodzaj hybrydy i najmniej wydajny jeżeli chodzi o jazdę bezemisyjną (na silniku elektrycznym). Samochód wyposażony w napęd miękkiej hybrydy nie może poruszać się na samym prądzie. Silnik elektryczny działa tutaj jako wspomagacz silnika spalinowego.

Co oznacza HEV?

HEV to skrót od Hybrid Electric Vehicle. Oznacza standardowy napęd hybrydowy, czyli tzw. pełną hybrydę. Znamy ją, chociażby ze wszystkich modeli Toyoty i Lexusa. Stosowana jest także w Hondzie Jazz. Zespół napędowy składa się z silnika spalinowego, najczęściej benzynowego, silnika elektrycznego i akumulatorów o niewielkiej pojemności. Na silniku elektrycznym samochód może pokonać maksymalnie kilka kilometrów. Tej hybrydy nie naładujemy z gniazdka. Jest ona samoładująca, co oznacza, że akumulatory ładowane są poprzez odzyskiwanie energii.

Co to jest PHEV?

PHEV to skrót od Plug-in Hybrid Electric Vehicle. Jest to napęd nazywany też jako hybryda plug-in. Stosowany jest już chyba w każdej marce. W budowie jest bardzo zbliżony do pełnej hybrydy HEV, z tym że ma dużo pojemniejsze akumulatory, na których można przejechać od 30 do 100 kilometrów w zależności od modelu samochodu. Dodatkowo hybrydę plug-in możemy ładować z zewnętrznego gniazdka lub z ładowarki dla samochodów elektrycznych.

Co oznacza skrót BEV/EV?

Obydwa skróty BEV i EV odnoszą się do samochodu w pełni elektrycznego. EV – Electric Vehicle / BEV – Battery Electric Vehicle.